24.6 C
București
23 aprilie 2025
econtext.ro
ACTUAL

Aniversare la Cotroceni. Ilie Bolojan, președintele interimar, împlinește 56 de ani

Ilie Bolojan, președintele interimar al României, își sărbătorește cea de-a 56-a aniversare. Născut pe 17 martie în localitatea Birtin, comuna Vadu Crișului, județul Bihor, Bolojan a fost mai întâi profesor.

Ilie Bolojan, cu o carieră politică ce se întinde pe mai multe decenii, el este cunoscut pentru reformele implementate în diverse funcții publice.

Ilie Bolojan a absolvit Liceul de Matematică-Fizică „Emanuil Gojdu” din Oradea în 1987. Studiile sale universitare includ două licențe: una în mecanică, obținută la Institutul Politehnic „Traian Vuia” din Timișoara, și alta în matematică, la Universitatea din Timișoara. În perioada 1993-1994, a fost profesor la Școala Ajutătoare Tileagd, înainte de a intra în politică.

Cariera politică. De la administrația locală la Cotroceni

Ilie Bolojan

Ilie Bolojan a devenit membru al Partidului Național Liberal (PNL) în 1993. În perioada 2005-2007, a fost prefect al județului Bihor, iar între 2007 și 2008 a ocupat funcția de secretar general al Guvernului Tăriceanu.

În 2008, Bolojan a fost ales primar al municipiului Oradea, funcție pe care a deținut-o timp de trei mandate consecutive, până în 2020. În această perioadă, a implementat reforme administrative și economice care au transformat orașul într-un model de dezvoltare urbană. După încheierea mandatelor de primar, a fost ales președinte al Consiliului Județean Bihor, fiind reales pentru un al doilea mandat consecutiv.

În februarie 2025, Ilie Bolojan a preluat funcția de președinte interimar al României, având responsabilitatea de a organiza alegerile prezidențiale și de a asigura stabilitatea politică într-o perioadă de tranziție.

Ca președinte interimar, Bolojan s-a concentrat pe organizarea alegerilor prezidențiale și pe gestionarea unor probleme urgente, precum eficientizarea cheltuielilor publice și digitalizarea administrației. De-a lungul timpului, numele său a fost vehiculat ca posibilă soluție pentru funcția de premier al României, însă fără o ofertă concretizată.

Related posts

Pregătirea piloților ucraineni și ai NATO pe F-16 începe în România. Europa de Est, protejată

econtext

Serviciul de Informații al Rusiei îl sprijină pe Călin Georgescu. „UE a comandat inculparea lui”

econtext

Ambasadorul României în SUA: Nu există susţinere oficială din partea americană pentru candidatul Călin Georgescu

econtext

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More